Ajvalik


Ayvalik është një qytet bregdetar në pjesën veriperëndimore të bregut të Egjeut të Turqisë. Është një zonë e krahinës së Balikesir. Qendra e qytetit Ayvalik është e rrethuar nga një arkipelag i Ishujve Ayvalik, përballë ishullit të afërt grek të Lesbos
 

Kushadasi


Kuşadası është një qytet turistik plazhi në bregun perëndimor të Turqisë të Egjeut, është gjithashtu një destinacion i madh i anijeve të lundrimit. Shëtitorja e saj bregdetare, Marina, dhe porti janë të rrethuar me hotele dhe restorante.
 

Bodrum

Bodrumi është një qytet që shtrihet nga bregu jugperëndimor i Turqisë në Detin Egje. Qyteti ka gjire dyshe me pamje nga Kalaja Bodrum. Kjo kala mesjetare është ndërtuar pjesërisht me gurë nga mauzoleun e Halikarnasit, një nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë, përfunduar në shekullin e 4 pes Qyteti është gjithashtu portë për qytete të vegjël dhe vendpushimet.

Marmaris

Marmaris është një qytet turistik mesdhetar përgjatë Rivierës Turke (i njohur edhe si bregu i bruzes) me një plazh të rërë, me guralecë dhe shëtitore të gjatë bregdetare. Është e njohur për jetën natës me Bar Street, e cila është me shtëpia e klubeve të hapura dhe ambienteve muzikore. Marmaris është e vendosur në një luginë mes maleve me pyje me pisha dhe ujërave të pastra, të cilat janë destinacione popullore për zhytjeje.

Antalia-Lara


Lara është një zonë e qytetit të Antalias, Turqi. Vendndodhja e Lara që kufizohet me Detin Mesdhe. Ajo është shtëpia e shumë hotele, kryesisht në Kundu. 

Kemer

Kemeri është një vendpushim bregdetar në bregun jugor të Mesdheut të Turqisë. Pjesë e Rivierës Turke, e njohur për plazhet e saj ranore dhe portin e madh. Qyteti mbështetet nga pyjet me pisha të parkut kombëtar Olympus Beidaglari, ku makinat kabllore drejtohen në majë të malit Tatali.

 

Belek

Belek është një qytet në bregdetin jugor të Mesdheut të Turqisë, i famshëm për plazhet e tij, banja termale dhe fusha golfi. Vendet arkeologjike përreth përfshijnë një amfiteatër romak në Aspendos dhe rrugët koloniale të qytetit të lashtë grek të Perzit. Parku i ujit të qytetit të Trojës Aqua përmban dolphinarium. Lindje, tempulli grek i Apollo ulet në gadishullin e Side.

Side

Ana është një qytet turistik në bregun jugor të Mesdheut të Turqisë. Një qytet i vjetër , i njohur për plazhet e tij të gjata dhe rrënojat greko-romake. Shtyllat e mëdha të mermerit të tempullit Athena helenik qëndrojnë pranë portit. Vende të tjera janë mbuluar kudo, me vendasit e vendosur në muze mahnitëse, një kompleks rinovuar dush romake.
 

Alanija

Alania është gjithashtu një qytet turistik në bregun qendror të Mesdheut të Turqisë (gjithashtu i njohur si Riviera Turke). Plazhet e saj të gjera të rregulluara me hotele përfshijnë Plazhin Kleopatra, ku mbretëresha egjiptiane me sa duket po noton. Kështjella Alanya, një muze i hapur  në Seljuk, qëndron në blloqe shkëmbore mbi plazh
.